Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Sağlıklı bir göz ve göz çevresi kişiyi genç, dinamik ve canlı gösteren bölgelerdir. Göz kapağına yönelik şikayetlerin başında üst göz kapağındaki deri fazlalığı ve yağlanmalar, alt göz kapağında torbalanmalar, çukurluklar ve çizgiler gelir. Bu şikayetleri yaşayan kişilerde yorgun, yaşlı, üzgün, dinlenmemiş bir yüz ifadesi oluşur. Bu nedenle çevresindeki insanların sorularına maruz kalabilir ve kişinin özgüveni ile sosyal yaşantısı etkilenebilir. Göz kapağı ameliyatları ile bu sorunlar giderilip kişinin enerjik ve özgüvenli olması sağlanır.

Göz kapağı ameliyatları nasıl yapılır?

Blefaroplasti olarak da tanımlanan göz kapağı ameliyatları üst ve alt göz kapağı ameliyatları ayrı ayrı yapılabildiği gibi kaş kaldırma, alın germe ve orta yüz gençleştirme müdahaleleriyle birlikte yapılması da tercih edilebilir. Bununla birlikte göz kapağı çevresine yönelik botoks ve dolgu uygulamalarının da bu ameliyatlara ilave olarak uygulanması mümkündür.

Göz kapağı ameliyatları genel anestezi ile yapılabileceği gibi lokal anestezi ile de gerçekleştirilir.

Estetik göz kapağı ameliyatları üst ve alt göz kapağı ameliyatı olmak üzere 2’ye ayrılır:

1. Estetik üst göz kapağı ameliyatları

Estetik üst göz kapağı ameliyatında üst göz kapağındaki fazla ciltle birlikte, yağ torbalanmalarını da almak mümkündür.

2. Estetik alt göz kapağı ameliyatları

Estetik alt göz kapağı ameliyatında ise ciltteki fazlalık ve yağ torbacıkları alınır. Ancak torbalanmalarla birlikte ilave çukurlanmalar olduğunda yağ torbacıkları bir miktar alınır. Kalanı da bu çukurlanmaları doldurmak için kullanılır. Böylelikle torbalanmalarla beraber çukurlanma da düzeltilmiş olur.

Ameliyat süresi

Başka bir estetik müdahale olmaksızın sadece blefaroplasti yapıldığında alt ve üst göz kapakları için ameliyat 2-3 saat sürer.

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyat öncesinde bazı ilaç kullanımlarında kısıtlamalar gerekir. Ayrıca tüm genel anestezi operasyonlarında uygulanan kurallar bu ameliyatlarda geçerlidir. Uzman doctor ve sağlık personeli tarafından hastaya bu kurallar aktarılır.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Uygun donanıma sahip hastane koşullarında ameliyathanede yapılması şarttır. Ameliyatlar kapalı ya da açık teknikle yapılır. Ameliyat süresi 1-3 saat arasında sürer.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası

Hasta bir gece tedbir amaçlı hastanede kalır. Burun ameliyatı sonrası bazı durumlarda geçici morluk ve şişlikler oluşur. Ancak belli bir süre sonra bu durum ortadan kalkar. Tampon konulmuşsa 2-4 gün sonra tampon alınır. Kemik iyileşmesinin kısmen gerçekleştiği düşünülen 6-8. günlerde burun üzerine konan ateller çıkarılır. Açık rinoplasti yapılır ise belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşme görülür.

İlk birkaç gün boyunca çok hafif sızıntılar ve hafif tıkanıklıklar görmek olasıdır. İlk bir ay içerisinde burun içerisinde ameliyata bağlı ödem nedeniyle nefes almayı hafif düzeyde olumsuz etkileyebilen şişlikler de olabilir. Doktor tarafından önerilen ilaçlarla bu şişlik giderilir.

Ameliyat sonrası işe başlaması süresi yapılan ameliyatın tekniğine, yapılan işlemlere, hastanın iyileşme potansiyeline, hastanın yaptığı işe ve içinde yaşadığı çevreye göre değişir. Masa başı iş yapan hastalar burundaki atellerinin görüntüsünü önemsemezler ise dördüncü gün iş başı yapabilirler. Çok aktif çalışan kişilere için 7-10 gün arasında işe başlamaları önerilir.

Sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Tedavi sürecinde bazı dış etkenlere de dikkat etmek gerekir. Güneş ışığından 3 ay süre ile korunmalıdır. Kapalı ameliyatlar sonrası kesi olmadığı için güneş ışığına karşı ekstra bir koruma almaya gerek yoktur, ancak unutulmamalıdır ki; güneşten korunmak cildin erken yaşlanmasını engellemek için her zaman önemlidir. Yüzme, koşma ve benzeri aktiviteler yapılan işlemlere ve tekniğe göre belirli süreler kısıtlanır. Kontakt lens ve gözlük kullanımı hakkında doktordan ayrıca bilgi alınması önerilir.

Burun ameliyatları sonrası tamamen iyileşme 3-6 aylık bir süreç sonusunda gerçekleşir.

Saç ekim operasyonu için öncesi ve sonrası süreçleri göz önüne alarak hastanın 2 gün ayırması yeterli olacaktır. Bu 2 günlük süreçte;

X
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hi,
how can we help you?