Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma (bleaching) işlemi çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya yapısal olarak koyu renkte olan dişlerin mine ve dentin tabakalarında bulunan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemini içermektedir. Kullanılan beyazlatma sistemlerinde aktif ajan olarak hidrojen peroksit ve karbamid peroksit kullanılır.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak beyazlatma uygulamalarına başlamadan önce, başarıya etki eden faktörlerin teşhisi ve hastaya özgü tedavi planlamasının doğru şekilde yapılması gerekir. Ağız içerisinde yapılması gereken başka tedavilerin varlığında istenilen sonucun elde edilebilmesi için ağız ortamının beyazlatma işlemine hazır hale getirilebilmesi için ön hazırlık yapılmalı.

Günümüzde iki tip beyazlatma yöntemi kullanılmaktadır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği ev tipi beyazlatma tekniğidir. Bu yöntemde ölçü alınarak kendisine özel, dişlerinin üzerine takabileceği ince plastik esaslı bir kalıp hazırlanır. Hasta kendisine verilen beyazlatıcı ajanı bu kalıp yardımıyla tavsiye edilen süre boyunca kendisi uygular. Tedavi yaklaşık 1 ila 4 hafta arasında tamamlanır. Ancak bu tekniğin uygulama safhaları hekimin kontrolü altında olmadığı için bazen istenilen sonuçlara ulaşılamayabilir.

X
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hi,
how can we help you?